Da bo električni pastir povsem funkcionalen, potrebujemo ustrezno izbrane, povezane in uporabljene komponente. Te morajo tvoriti dovolj učinkovit sistem za zaščito naših živali. Ko je enkrat pravilno postavljen, sprosti električni impulz, in sicer preko prevodnika. To je lahko električni trak, kovinska žica ali pa pletena žica.
Med pomembnejše komponente, ki jih mora vsebovati prav vsak električni pastir oziroma električna ograja, sodijo še izolatorji ter drugi izolacijski materiali, na primer palice, ročke. Te namreč učinkovito poskrbijo za povsem varno prenašanje električnega toka skozi ograjo, obenem pa dobro preprečujejo, da si se energija elektrike iz ograje nenamerno preusmerila v tla. Lahko torej rečemo, da izolatorji odlično poskrbijo za to, da ima celotna električna ograja zadostno električno napetost.
Kaj se zgodi, če se žival dotakne električnega pastirja
Precej neprijetno je, če se žival ali pa tudi človek dotakne naprave, kot je električni pastir. V tem primeru je žival ali pa človek deležen kratkega, a zelo močnega oziroma intenzivnega šoka. Do takšnega pojava namreč pride, ker žival ali človek ob stiku s prevodnikom zapre prej odprti električni tokokrog. Elektrika steče torej skozi telo v zemljo ter preko palice za ozemljitev in priključnega kabla nazaj v električnega pastirja.
Zaradi vsega omenjenega je torej ustrezna ozemljitev, ki jo mora vsebovati električni pastir, ključnega pomena. To zlasti velja za nekoliko bolj suho ali pa peščeno oziroma kamnito zemljo, kjer je prevodnost logično precej slabša.
Zakaj je električni pastir daleč najboljša rešitev
Na sploh je pri nas pašnik z električno ograjo ena od najbolj učinkovitih rešitev oziroma načinov za zadrževanje živali na omejeni lokaciji. Na sploh se električni pastir uspešno uporablja za najrazličnejše vrste živali, ki so v pašni reji, na primer za drobnico, prašiče, govedo, perutnino, zajce.
Ne nazadnje pa se lahko električni pastir lahko zelo dobro obnese pri varovanju naših hišnih ljubljenčkov.